مزارع هوشمند

مزارع هوشمند و سر آغاز آن به رفع نیاز غذای انسان برمیگردد. غذا یکی از اساسی‌ترین و مهم ترین کالاهای اساسی بشر است، و کشاورزی جزء اصیل‌ترین حرفه‌های موجود از ابتدای تمدن بشری برای تحقق این نیاز اولیه بشر بوده است. بر طبق گفته‌های سازمان کشاورزی و غذای ملل متحد، با توجه به رشد جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ در مقایسه با سال ۲۰۰۶ به اندازه ۶۰ درصد بیشتر مواد غذایی نیاز داریم.

کشاورزی و مزارع هوشمند - شرکت پیشگامان سپند ویرا

کشاورزی و مزارع هوشمند – شرکت پیشگامان سپند ویرا

در کنار مزیتهایی که فناوری می‌تواند برای تولیدکنندگان و کشاورزان داشته باشد، منافعی را نیز برای دولت‌ها به دنبال خواهد داشت. برخی از مزایای استفاده از فناوری در صنعت کشاورزی و مزارع هوشمند برای دولت ها عبارتند از:

  • کاهش قیمت تمام‌شده
  • حفظ منابع زیست‌محیطی
  • افزایش صادرات به دلیل افزایش تولید
  • رونق کشاورزی
  • کاهش مهاجرت به شهرها
  • کاهش هدررفت منابع آبی در سیستم کشاورزی

در ادامه به بررسی انواع فناوری‌ها که در این بخش به کار گرفته می‌شوند، نگاهی خواهیم انداخت.

حسگرها:

حسگرها نقش مهمی در جمع‌آوری اطلاعات از مزارع هوشمند را بر عهده دارند؛ این اطلاعات توسط بسیاری از فناوری‌های دیگر برای تجزیه‌و‌تحلیل و تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، حسگرهایی که در درون خاک قرار می‌گیرند و میزان آب و مواد مغذی موجود در خاک را دائماً بررسی کرده و به کشاورز گزارش می‌دهند و یا حسگرهایی که مقدار دقیق محصولات برداشت‌ شده و موجود در انبار را دارند و این موضوع از مزیت های مزارع هوشمند است.

پهپادها:

پهپادها به منظور تهیه نقشه زمین کشاورزی استفاده می شود. همچنین از پهبادها برای تهیه تصاویر هوایی وضعیت محصولات کاشته‌شده استفاده می شود.

روباتیک:

ماشین‌هایی که برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند و تماماً خودکار هستند و برای کاشت و برداشت محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کشاورزی و مزارع هوشمند - شرکت پیشگامان سپند ویرا

کشاورزی و مزارع هوشمند – شرکت پیشگامان سپند ویرا

اینترنت اشیا:

حسگرهای که در مزارع هوشمند نصب شدند، می‌توانند تصمیمات لازم را در زمینه‌هایی همچون آبیاری جهت رسیدن به سطح مشخصی از رطوبت، استفاده مؤثر از کودها و سموم شیمیایی به صورت هوشمند و بر اساس اطلاعات موجود بگیرند.

پلت‌فرم‌های تجزیه‌و‌تحلیل:

سیستم‌های تجزیه‌وتحلیل می‌توانند در مراحل رشد و برداشت محصول، با استفاده از داده های موجود، پیش‌بینی‌های مفیدی ارائه دهند. این پلت‌فرم‌ها با تجزیه‌وتحلیل نیاز و تولید بازار، به کشاورزان در برآورد بهترین زمان برای عرضه محصولات به منظور دستیابی به سود بیشتر کمک می‌کنند و از مزیت های مزارع هوشمند است.

مکانیزم انتقال اطلاعات:

از آنجایی که بسیاری از کشاورزان چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه، از دانش و علوم کشاورزی بی‌بهره‌اند و اغلب بر اساس تجربیاتشان عمل می‌کنند، لزوم دسترسی به اطلاعات با شیوه‌های بصری مانند ویدئو و تصویر بسیار مهم می‌شود. فناوری دیجیتال به یادگیری آنلاین کشاورزان در تولید محصولات و سلامتی آنها بسیار مفید خواهد بود و این فرایند اساس مزارع هوشمند میباشد .

یکی از نکات مهم و قابل توجه در مزارع هوشمند ، لزوم تأمین امنیت دستگاه‌های متصل و نیز حفظ اطلاعات کاربران می باشد. با ورود فناوری‌های موجود و کمک‌کننده به بخش کشاورزی می توان گفت صنعت کشاورزی در آینده کاملاً متصل خواهد بود: ماهواره‌ها و حسگرهایی که در زمین کار گذاشته شده‌اند، اطلاعات مرتبط با وضعیت محصولات را فراهم می‌کنند. این اطلاعات به همراه سوابق و پیش‌بینی‌های وضعیت آب‌و‌هوا، پایگاه داده‌های مربوط به کشت محصول و تنوع محصولات و حتی اطلاعات مربوط به برنامه کاری، به کشاورز در تصمیمات روزانه‌اش کمک خواهند کرد. همچنین کشاورز در این سیستم مزارع هوشمند ، هشدارهای لحظه‌ای درباره صنعت، تجارت، وضعیت سیلو و … دریافت می‌کند.