کشاورزی هوشمند :

با توجه به رشد جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی، امروزه جامعه جهانی با بحران جدی غذا رو به روست و یافتن منابع جدید برای تولید محصولات کشاورزی از جمله راهکارهای موثر در مقابل این بحران است. کشاورزی هوشمند یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با بحران جهانی غذا و روشی نوین و مقرون به صرفه در کشاورزی محسوب می‌شود. اخیرا روزنامه گاردین، در مقاله‌ای کشاورزی هوشمند را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های کسب‌و‌کار جهانی معرفی کرده است.امروزه با توجه به مقیاس رشد جمعیت جهانی، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، افزایش تقاضای جهانی برای محصولات کشاورزی، محدود بودن زمین‌های کشاورزی قابل کشت، تغییرات آب و هوایی و… شاهد گرایش روزافزون به کشاورزی بصورت هوشمند و دقیق در زمینه تولید محصولات کشاورزی هستیم که باعث شکل‌گیری بازاری رو به رشد در این صنعت شده است.

شرکت پیشگامان سپند ویرا

شرکت پیشگامان سپند ویرا

نوآوری‌های جدید فناوری نیز در کنار این عوامل، باعث شکل‌گیری کشاورزی هوشمند شده است که دیگر تنها به نور خورشید و خاک و آب متکی نبوده، بلکه با استفاده از فناوری‌های جدید، قادر به بهره‌برداری بهینه‌تری از این منابع بوده و نسبت به کشاورزی سنتی، مقرون به صرفه‌تر بوده و مصرف آب کمتری نیز دارد.

کشاورزی هوشمند، راه‌حلی اساسی در مقابل بحران غذا

در حال حاضر فناوری‌های پیشرفته به کشاورزان در مورد نحوه کاشت و برداشت محصولات، کمک شایانی می‌کند و کشاورزی هوشمند یکی از روش‌های نوین کسب‌و‌کار در صنعت غذایی جهان است. فناوری‌های روز جهان به کشاورزان این امکان را می‌دهد که حتی با تلفن‌های همراه خود، تغییرات آب و هوایی و جغرافیایی محصولات خود را کنترل کنند، از طرفی طبق پیش‌بینی سازمان ملل متحد، تولید مواد‌غذایی باید تا سال 2020 به افزایشی 70درصدی برسد تا بتواند نیازهای جمعیت جهانی بالای 9میلیارد را پوشش دهد. به نظر می‌رسد کشاورزی هوشمند راه‌حلی اساسی برای مقابله با بحران جهانی غذا در سال‌های آینده است.

روش‌های هوشمند در کشاورزی

از جمله فناوری‌های جدیدی که در زمینه کشاورزی ایجاد شده است، تلفن‌های همراه هوشمندی است که به کشاورزان امکان می‌دهد به اطلاعات آب و هوایی و نیازهای مشتریان خود دست پیدا کنند که باعث شکل‌گیری کشاورزی دقیق شده است. طبق آمارها انتظار می‌رود کشاورزانی که از این شیوه استفاده می‌کنند سالانه تا 18 درصد افزایش درآمد داشته باشند.روش‌های آبیاری قطره‌ای و کشاورزی هیدروپونیک نیز از جمله روش‌های مقرون به صرفه در کشاورزی هوشمند هستند که درصد آسیب‌های احتمالی‌شان به محیط زیست نیز کمتر است.

سیستم کشاورزی هوشمند ویرا

سیستم کشاورزی هوشمند ویرا

آئرو فارمز، از جمله شرکت‌های معتبر در زمینه کشاورزی هوشمند محسوب می‌شود که در شمال ایالت نیویورک قرار داشته و با استفاده از تکنولوژی‌های نوین در زمینه کشاورزی مانند هواکشت (aeronautics)، قصد ایجاد بزرگ‌ترین مزرعه عمودی سرپوشیده جهان را در ایالت نیوجرسی دارد.کمبود آب و زمین‌های کشاورزی، باعث شکل‌گیری این روش‌های نوین شده است که بتوان در محیط‌های سربسته به تولید محصولات کشاورزی پرداخت.

طبق نظر کارشناسان این شرکت، روش به کار گرفته شده در این کشاورزی هوشمند، 75 بار بیشتر از کشاورزی سنتی و 10بار بیشتر از یک گلخانه هیدروپونیک، بهره‌وری داشته و این درحالی است که 95درصد کمتر آب مصرف می‌کند و درصد استفاده از آفت‌کش‌ها نیز در این روش به صفر می‌رسد. جالب است بدانید یک شرکت کنیایی که براساس آبیاری خورشیدی عمل می‌کند، نیز نسبت به روش‌های سنتی 300درصد بیشتر بازده محصول داشته، درحالی‌که 80درصد کمتر آب مصرف می‌کند.

بازار جهانی کشاورزی هوشمند

انتظار می‌رود حجم برنامه‌های کاربردی هوشمند در بخش کشاورزی تا سال 2020 به رشد 12درصدی برسد.طبق آمارهای گرفته شده، حجم محصولات کشاورزی هوشمند و دقیق در سال 2014 بالغ بر 2.3میلیارد یورو بوده است که در این میان آمریکای شمالی و اروپا بزرگ‌ترین بازار را در زمینه بخش نوآوری در محصولات کشاورزی داشتند، همچنین آسیا نیز با رشد 20درصدی در هر سال، بیشترین پتانسیل را در زمینه عرصه‌های فناوری‌های جدید در بخش کشاورزی دارد.

کشاورزی و مزارع هوشمند - شرکت پیشگامان سپند ویرا

کشاورزی و مزارع هوشمند – شرکت پیشگامان سپند ویرا

ایران ، تشنه کشاورزی هوشمند 

با توجه به بحران جدی آب در جهان که ایران هم از این مسئله مستثنی نیست ، کشاورزی هوشمند به بطور جدی تنها راهکار برون رفت از این بحران است . همانطور که قبل از این بیان شد ، نحوه آبیاری تنها بخشی از سیستم کشاورزی هوشمند است و با استفاده از تکنولوژی های جدید و تغییر نگرش در مراحل کاشت ، داشت ، برداشت میتوان خروجی های خیلی بهتر از روش های سنتی دریافت نمود و شرکت مهندسی پیشگامان سپند ویرا آمادگی خود را در اجرای پروژه های مرتبط اعلام میدارد.

حوزه های فعالیت ویرا

ویــرا همواره دارای راهکارهایی نو آورانه برای رفع نیاز های خاص مشتری در زمینه های مختلفی همچون مزارع هوشمند / خانه های هوشمند / صنایع نفت و گاز و پتروشیمی / اتاق های سرور و دیتاسنترها / دانشگاه ها و مراکز آموزشی / صنایع حمل و نقل و ریلی / بانک ها و موسسات بانکی / کارخانه ها و صنایع تولیدی / فروشگاه ها و مراکز تجاری / بیمارستان ها و مراکز درمانی / سازمان ها و مراکز دولتی. یکی از ملزومات نو آوری، آشنایی کامل به تکنولوژی های موجود و روز دنیاست. تیم فنی ویــرا همواره در تلاش است تا دایره دانش فنی و اطلاعات خود را بروز نگه دارد تا بر اصول خود مبنی بر راهکار های نو آورانه پایبند بماند.

آشنایی بیشتر با ویرا

ویــرا در زمینه های مختلفی فعالیت داشته و بر اساس دانش مبتنی بر تحقیق و توسعه نوآوری را از ملزومات تولید محصول جدید میداند. محصولات شرکت مهندسی پیشگامان سپند ویرا را میتوان به این گونه تقسیم بندی کرد: مدیریت مراجعین / سیستم کنترل تردد / کنترل تردد سازمانی / کنترل تردد خودرویی /سیستم حضور و غیاب / پرتال سازمانی / نظارت تصویری / گیت کنترل تردد / سیستم پلاک خوان / تجهیزات کنترل تردد /ردیاب خودرو / پرداخت الکترونیک / کشاورزی هوشمند / هوشمند سازی منازل / نرم افزارهای سفارشی که در این میان تولید نرم افزار های سفارشی که بر اساس نیاز های خاص مشتری تولید می شود محدوده وسیعی را به خود اختصاص می دهد.